Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Image
İngilizce öğrenmeye başlamadan önce cevaplandırmamız gereken en temel sorulardan birisi budur. Çünkü eğer mantıklı bir sebep bulamaz veya İngilizce öğrenmenin şuan çok gerekli olmadığını düşünüp, ileride nasıl olsa öğreniriz yanılgısına düşersek bu işe yanlış başlamış oluruz. Türkiye’de İngilizce öğretiminde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesini de bu oluşturur. Özellikle geçtiğimiz yıllarda orta öğretim kurumlara geçme sınavlarında bu alandan soru sorulmaması öğrencilerin bu gerekliliği göz ardı etmesine neden olarak uzun bir süre öğrencileri İngilizceyi arka plana atıp, erteleme hatasına düşürmüştür. Şimdi gelelim sorumuzun cevaplarına;

İngilizceyi güzel konuşmayı öğrenmek kendimizi geliştirebilmek adına yapabileceğimiz en iyi şey olabilir.
Evet, bu doğru değil mi? Başkaları yeterli bilgiye erişemezken sizin yapabilmenizin ne kadar eğlenceli olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Başkalarının anlaşamadığı ilginç insanlarla konuşmak ve mektuplaşmak? Ağzınızı her açtığınızda etrafınızdaki herkesi kendinize hayran bırakmak? Kariyerinizde büyük sıçramalar yaparak, diğerlerini kilometrelerce arkada bırakmak?
Bunların hepsini İngilizceyi güzel konuşarak elde edebilirsiniz. Her ne kadar İngilizceyi artık herkesin bildiğine dair bir kanı olsa da bu tamamıyla doğru bir düşünce değildir. Çünkü İngilizce kursu sertifikasına sahip olmakla İngilizceyi bilip güzel konuşma, yazma ve anlama kabiliyetine sahip olmak farklı şeylerdir.
Bilgiye ulaşmada bir adım;
İlgi alanlarınız neler? Bilim mi? Müzik? Bilgisayarlar? Sağlık? İş? Spor? İnternet, televizyon ve basın yayın gibi günümüz medyası size ilgi alanlarınızla ilgili neredeyse sınırsız bir bilgi erişimi sağlar. Hepsinden öte bir bilgi çağında yaşıyoruz değil mi?
Ancak bir tek problem var, bu bilgilerin pek çoğunun İngilizce olması.12312ingilizce-300x225
İşte size sadece İngilizce kullanarak erişebileceğiniz şeylerden bazı örnekler:
İnternet sayfalarının pek çoğu: İnternette bir milyar (1,000,000,000) sayfanın üzerinde bilgi bulunmaktadır. Sadece bir dilin size neredeyse tüm bilgilere ulaşma olanağı vermesi gerçekten şaşırtıcı değil mi?
Kitaplar– her hangi bir konu hakkında, dünyanın dört bir yanından kitaplar. İngiliz ve Amerikan yazarlardan ya da diğer dillerden çevrilmiş kitaplar. Her ne ile ilgileniyorsanız, onun hakkında İngilizce yazıları okuyabilirsiniz.
Basın. Sadece İngilizce dergiler ve gazeteler dünyanın her yerinden alınabilir. Time, Newsweek, veya InternationalHeraldTribune! İçin uzun araştırmalar yapmanıza gerek yoktur.
Bilim. İngilizce bilim dünyası için bir anahtardır. 1997 ScienceCitation Index ‘deki makalelerin %95 i İngilizce yazılmıştır. Sadece %50 si Amerika ve İngiltere gibi İngilizce konuşulan ülkelerde yazılmıştır.Haber Bültenleri. CNN International ve NBC gibi uluslararası televizyon kanalları izleyin. Onlar haberleri küçük ulusal kanallardan daha hızlı ve profesyonelce yayınlamaktadırlar.
İnsanlarla iletişim kurun
İngilizce artık “İletişim Dili” olarak adlandırılmaktadır. Neden mi? Çünkü dünyadaki bütün insanlar İngilizceyi kullanarak birbirleriyle konuşmak konusunda anlaşmış gibi gözüküyor.Dünyada yaklaşık 1.500.000.000 insan İngilizce Konuşmaktadır. Ve diğer 1.000.000.000 kişi İngilizce öğrenmektedir.Neredeyse tüm uluslararası konferanslar ve yarışmalar İngilizce olarak düzenlenmektedir. Örneğin Olimpiyatlar ve Dünya güzellik yarışmaları…
Farklı ülkelerden diplomatlar ve politikacılar birbirleriyle anlaşmak için İngilizceyi kullanmaktadır. İngilizce Birleşmiş Milletler ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği gibi organizasyonların temel dilidir.
Eğer İngilizceyi kullanarak anlaşabiliyorsan,kayıp-cüzdan
Dünyanın dört bir yanından insanlarla iletişime geçebilirsin. Düşüncelerin ve fikirlerin hakkında internette tartışma gruplarında konuş. Farklı insanlara e posta gönder. Yaşamları ve kültürleri hakkında bilgi edin.
Daha kolay seyahat edebilirsin. Nereye gidersen git insanlarla iletişim kur. İngilizce 100 den fazla ülkede konuşulmaktadır. Yönleri sor, muhabbet et veya yardım iste. Kim bilir, belki bir gün İngilizce hayatınızı kurtarabilir.
Kariyerinizi ileriye taşıyın
İş, teknoloji veya bilimde iyi bir yerde olmak istiyorsanız şimdi kalkın ve İngilizce öğrenmeye başlayın. (Eğer zaten işiniz varsa, kaybetmeden İngilizce öğrenmeye başlayın.)
İngilizce bilmek size ne kazandırır?
CV’nize “mükemmel İngilizce bilgisi” ekleyebilirsiniz. Hayalinizdeki işi yapın ve daha çok para kazanın.
Teknik bilgi kazanın. İngilizce teknolojinin dilidir, özellikle ileri teknoloji, bilgisayar, genetik, tıp gibi pek çok alanda İngilizce temel olarak kabul edilmektedir.
Birinci sınıf iş adamı/kadını olun.Günümüzde uluslararası ticaret, İngilizce yapılır ve artık ticaretin tüm alanları uluslararasıdır. Eğer bu arenada siz de yer almak istiyorsanız (iş yaptığınız şirket temsilcisiyle telefonda görüşmek, mektuplaşmak ve anlaşmak, konferanslara katılmak, uluslararası yayınları takip etmek isterseniz) İngilizce bilmeniz gerekir.Daha iyi bir bilim adamı olmak için. Yabancı bilim adamlarıyla iletişime geçin, uluslararası konferanslara katılın, yurtdışındaki akademi merkezlerini ziyaret edin. Gazete, kitap ve dergileri okuyarak yeni bilimsel gelişmeleri takip edin.
Bilgisayarı daha etkili kullanın. Bilgisayar uygulamalarının pek çoğu İngilizcedir, bu yüzden daha iyi anlamalısınız.
Güzel bir İngilizceyle şu harika şeyleri yapabilirsiniz:
Amerikan ve İngiliz filmlerin orjinalini izleyebilirsiniz. Bir kere denedikten sonra asla dublaj versiyonlara dönmeyeceksiniz.
Şaheser kitapları okuyun. Bütün ünlü kitaplar İngilizce yazılmış veya İngilizceye çevrilmiştir.
İngilizce müziklerden daha fazla zevk alın. Müzik gerçek kelimeleriyle dinlendiği zaman daha güzeldir.
İngilizce öğrenmek zormudur?
İngilizce sadece dünyadaki en yaygın dil değildir. Hemde öğrenilmesi ve kullanılması en kolay dillerden biridir.
Kolay alfabe “é” veya “ä” gibi özel semboller yoktur. Bu kelimeleri yazın sweet, part, film. Şimdide bunları deneyin süß (Almanca), (Polonyaca), (Rusça). Hangisi daha kolay?
Kolayca çoğul yapma Bir kelimeye sadece –s ekleyerek çoğul yapabilirsiniz. One car, fivecars; onetelephone,twotelephones. Sadece birkaç istisna vardır.
İngilizce her yerdedir. İngilizce yayın yapan televizyonlara, gazetelere, degilere, internet sayfalarına kolayca ulaşabilirsiniz.
Kendinizi daha mutlu hissedin;

happy
İngilizce sadece fayda vermez ayrıca size memnuniyet sağlar.
Gelişme kaydetmek mükemmel hissettirir. Amerikalılarla ne zaman konuşabileceğimizi anladığımızı veya İngiliz televizyonları izlemeye başladığımız zamanları hiç unutmayız.
Harcadığınız her saatin sizi mükemmelliğe yaklaştırdığı hatırlarsanız zevk alacaksınız.
İngilizceyi kullanmak aynı zamanda eğlencelidir. Çünkü yazdığınız ya da konuştuğunuz her cümle başarınızı hatırlatır.
İngilizce sizi güçlü ve mutlu bir insan yapar. İngilizce bilen insanların hissettiği bazı duyguları hayal etmek pek zor değildir. Bütün bu güzel nedenleri düşünüp taşındıktan sonra sizde İngilizce öğrenmenin gerekliliğini kavramış olacaksınız. Günümüzde mühendisten avukata, sekreterden insan kaynaklarına kadar pek çok işte başvuru için İngilizce bilme şartı aranmaktadır. Sizde kendinizi geliştirme adına İngilizce öğrenmeye bir an önce başlar, başladıysanız da buna daha fazla önem verirseniz kariyeriniz için önemli bir adım atmış olursunuz. Çıktığınız bu yolda hepinize başarılar dilerim.
Selim UYSAL

Advertisements

One thought on “Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

  1. Pingback: Acilen İngilizce öğrenmem lazım… | Selim Uysal

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s