Acilen İngilizce öğrenmem lazım…

Merhaba sevgili dostlar,

Bugün son zamanlarda sıklıkla duyduğum bir cümle ”Acilen İngilizce öğrenmem lazım…”  üzerine yazacağım. İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu olmam hasebiyle özellikle yakın çevremdeki pek çok kişiden aynı şeyleri duyuyorum. Gelelim benim düşüncelerime; bence öğrenmeye başlayabilmek için bu cümleyi biraz değiştirmemiz gerekiyor.

”İngilizce öğrenmek istiyorum.” ve ” İngilizce öğrenmem lazım.” cümleleri arasında dağlar kadar fark var.

Öğrenmeyi bir mecburiyet olarak görüp bunu zoraki yapmaya çalışırsanız başarısız olma ihtimaliniz çok yüksek. Hele bu bir yabancı dil ise beyninizde bulunan  dil edinim aygıtını (Language Acquisition Device) kapatmış oluyoruz. İşte bu problemi çözmek için mantıklı sebepler bularak kendinizi dil öğrenmeye ikna edip ondan sonra çalışmaya başlamanız gerekiyor. Daha önce ”Neden İngilizce Öğrenmeliyiz” başlıklı bir yazı yazmıştım, buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Evet ben gerçekten öğrenmek istiyorum dedikten sonra sıra ikinci soruda; ”Ne için öğrenmek istiyorsun?  Muhtemel cevaplar; hazırlık sınavını geçmek, YDS sınavında yüksek not alıp akademisyen olmak, satış yaparken müşterilerle görüşebilmek, dinlediğim şeyleri anlayabilmek vs. vs. İşte bütün bu cevaplar için farklı öğrenim yöntemleri kullanmamız gerekiyor. Mesela YDS çalışmak isteyen bir arkadaşın okuma parçaları üzerine çalışarak dil bilgisi ve kelime öğrenmesi gerekiyor. Yani dinleme çalışmaları yapması ya da bir genel ingilizce kursuna gitmesi onun için pek fayda vermeyecektir. Aynı şey diğerleri için de geçerli mesela satış için öğrenmek isteyen arkadaşın da dil bilgisine gömülmesine gerek yok.

Bu sorununda cevabını verdikten sonra kendi kendinize sormanızı istiyorum. Acaba ben kendi kendime çalışabiliyor muyum? Günde bir iki saat elime YDS kitabını alıp okuma parçalarını okuyup, kelime ve dil bilgisi çalışıp bu İngilizce’yi öğrenebilir miyim? Cevabınız evet ise harika hemen ihtiyacınız olan alanla ilgili kitapları alıp başlayabilirsiniz. Bu şekilde kendisine hedef koyarak her gün düzenli çalışan arkadaşların başarılı olacaklarına eminim.

Cevabı hayır olan kendi kendine çalışma alışkanlıkları yeteri kadar gelişmiş olmayan arkadaşların iyi bir kursa giderek çalışmalarını tavsiye ederim. İyi kurstan kastım; kurs sizin öğrenmek istediğiniz konu üzerine mi (business, general, YDS vs.) , öğretmenler ilgili mi sizi takip edecekler mi yoksa dersimi anlatıp çıkarım modundalar mı? Eğitim materyalleri kaliteli mi? Kurs saatleri size uygun mu? Özellikle çalışan arkadaşlar 10 saat çalışıp o yorgunlukla işten sonra 8-10 arası gideceklerse kurstan birşeyler öğrenebilmeleri için gerçekten büyük gayret göstermeleri gerekmektedir. Dil öğrenmek isteyen insanın kafasının biraz rahat olması gerekiyor aklınızda 100 tane şey varken öğrenmek biraz zor olabilir.

Önümüzdeki günlerde hem kursa gidecek hem de kendisi çalışacak arkadaşlar için dil öğreniminde kullanabilecek web siteleri hakkında bir yazı yazacağım takip etmek isteyenler e-mail listesine kayıt olabilirler. Ziyaretiniz için teşekkür ederim…

Advertisements

One thought on “Acilen İngilizce öğrenmem lazım…

  1. Pingback: İnternetten dil öğrenmek isteyenler için eşsiz bir kaynak | Selim Uysal

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s