Neden Helal Et Yiyoruz? Why Do Muslims Eat Halal Meat?

Kıymetli dostlar,

Yurtdışında müslüman olmayan ülkelerde bulunduğum zamanlarda et ve tavuk ürünlerini tüketmemeyi tercih ediyorum. Bazı arkadaşlarım ehli-kitabın kestiği et yenir diyerek yemeyi tercih ediyor, fıkıh alimi olmadığım için bu konuda yorum yapmadan sadece kendi tercihimi söylüyorum. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Allah (c.c) bize bazı şeyleri yemeyi haram kılmıştır.

“Kesilirken üzerine Allah’ın adı anılmış olan hayvanların etini yeyin.”(Enam, 6/118)

 “Size şunlar haram kılındı: Kendiliğinden ölen hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adına kesilen, -henüz canı çıkmadan yetişip şartına uygun tarzda kestikleriniz müstesna- boğulmuş, bir şey vurularak öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanmış, boynuzlanmış yahut canavar tarafından parçalanmış olup da ölen hayvanların etleri, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanların etleri ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler…”(Maide,5/3)

Konu ile ilgili izlediğim bir video çok ilgimi çekmişti bugün o videoyu sizinle paylaşmak istiyorum umarım beğenirsiniz.

Not: Bazı insanların yaptığı hatalar yüzünden İslam’ı suçlamayınız. Biliyorum kurban keserken bu görüntüleri maalesef göremiyoruz ama bu İslam’ın değil bizim hatamız. Rabbim kusur ve günahlarımızı affetsin, doğru yola iletsin.

Hi Dear Friends,

When I am in abroad I prefer to not to eat meat and chicken, because as muslims we have to follow some certain rules. We can only eat halal foods. Halal is an Arabic word that means “permissible.” In terms of food, it means food that is permissible according to Islamic law. For a meat to be certified “halal,” it cannot be a forbidden cut (such as meat from hindquarters) or animal (such as pork.)

The slaughter of a halal animal is called “zabihah” and there are certain guidelines to follow:

  • Allah’s (God’s) name must be pronounced during slaughter.
  • The instrument must be very sharp to ensure humane slaughter. The animal must be slit at the throat.
  • The animal must not be unconscious
  • The animal must be hung upside down and allowed to bleed dry. Eating blood is not halal.
  • These steps must be accomplished by a Muslim or the People of the Book (Christian or Jew.) Many observant Muslims find kosher meat acceptable.
  • The animal must have been fed a natural diet that did not contain animal by-products.

Note: Do not blame the Islam for some people’s mistakes. As some other people from the other religions made mistakes and it’s not the blame of the religion. May Allah always guide us to the straight path that will lead into Heaven.

Advertisements

One thought on “Neden Helal Et Yiyoruz? Why Do Muslims Eat Halal Meat?

  1. Pingback: Bayramınız Mübarek Olsun! |Eid Mubarak! | Selim Uysal

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s