“Listening” yapmak istiyorum ama nereden yapacağım?

Merhaba arkadaşlar,

Bugün İngilizce öğrenmede pek önem verilmeyen bir alan olarak “listening” üzerine yazacağım. Okullarda haftada 5 dakikayı bile geçmeyen sıkıcı ya da basit dinleme alıştırmalarını hepimiz hatırlarız. Büyük ihtimalle bunlar dışında dinleme yapmaya da malesef pek “vaktimiz olmamıştır.”

Dil öğreniminde en önemli şeylerden birisi “input” yani aldığımız girdilerdir. Bir fabrikayı düşünün ham madde almadan üretim yapması mümkün müdür? Peki ya bir bebek doğar doğmaz hemen konuşur mu yoksa en az bir yıl boyunca çevresindekileri dinleyip sesleri kelimeleri çıkarmayı onlarca belki yüzlerce kere dinledikten sonra mı konuşmaya başlar. Yani konuşabilmek için dinleme çalışmaları yapmamız “şart”.

Şimdi gelelim nasıl dinleme çalışmaları yapacağımıza. Dinleme için internet son derece geniş bir kaynak haline geldi. Ama doğru kaynağı takip etmek çok önemli. Şimdi dinleme çalışmaları için kullanabileceğimiz birkaç web sayfasını paylaşacağım.

ESL-LAB özellikle sınava çalışan arkadaşlar için seviyelere göre ayrılmış dinleme parçaları ve onlarla alakalı soruları içeriyor. Son zamanlarda pek kullanmasam da özellikle yeni başlayan arkadaşlar için tavsiye ederim.

British Council tarafından hazırlanan Learn English sayfasında birbirinden farklı dinleme alıştırmaları yer almaktadır.

BBC İngilizce Öğren sitesi de  faydalı bulduğum sitelerden. Site dilinin Türkçe olması da temel düzeydeki arkadaşlar için kullanım kolaylığı sağlıyor.

TED.com dinleme yapmak için en önemli sitelerden bir tanesi. Farklı konularda uzman kişiler tarafından yapılan ortalama 20 dakikalık konuşma videolarını içeriyor. Her gün bir ted videosu izleyen bir arkadaşın 4-5 ay içerisinde çok büyük gelişme kaydedeceğini düşünüyorum. Ayrıca videolara İngilizce ve Türkçe alt yazı eklemek gibi mükemmel özellikleri de var.

VOA English Amerika’nın Sesi  televizyonunun İngilizce öğrenenler için hazırlamış olduğu site.Hem haberleri takip edip hem de İngilizce öğrenebilirsiniz.

Voscreen ise kurulduğu günden itibaren dikkatimi çeken bir site. Filmlerin sahnelerini keserek oluşturulan videoları izleyerek videolarda geçen cümleyi anlamaya çalışıyorsunuz. Tüm arkadaşlar için tavsiye edebilirim.

YouTube‘u bilmeyen yoktur sanırım ama yine de eklemek istedim. Benim dinleme yapmak amacıyla en çok kullandığım site youtube. İlgimi çeken konular ile ilgili kanallara abone oldum her gün yaklaşık 3-5 video izliyorum. Bu aralar en çok Nouman Ali Khan ve Mufti Menk gibi  sohbet yapan konuşmacıları takip ediyorum. Mekteb-i Suffa gibi kanallardan Türkçe altyazılı videolar izleyebilirken, The Merciful Servant ve Love Allah gibi kanallardan İngilizce altyazılı izlemek mümkün. Learning English yazarak aratırsanız İngilizce öğrenenler için hazırlanan video ve kanallara ulaşabilirsiniz.

Bunlar dışında artık pek çok cep telefonunda mevcut olan podcastlerı kullanarak her gün dinleme yapabilirsiniz. İngilizce öğrenmek için mevcut olan podcast serilerini dinleyebileceğiniz gibi orijinal yani günlük konuşma dilini içeren podcastler de kulak dolgunluğu açısından faydalı olacaktır. Özel ilginiz varsa müzik dinlemek ya da film izlemek de faydalı olabilir. Ancak gerçekten bir şeyler öğrenmek istiyorsanız dinlediğiniz ya da izlediğiniz şey üzerinde çalışmanız gerekebilir.

Ziyaretiniz için teşekkür eder, tekrar beklerim… 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s