A great website for vocabulary and speaking practice in English!|İngilizce kelime ve konuşma pratiği için harika bir kaynak!

Hi everyone,

Today I would like to share a great website for learning English, practising speaking and pronunciation. The most important feature of the website is it’s ability to match your voice with the original one and give feedback. You can use it as a free user, but it provides you unlimited speaking and listening exercises and live lesson with a teacher for $15.  You may find the detailed explanation about the website below.  You have a chance to try the live lesson for 10 minutes to check your level of English and get a study plan. I hope you will find it useful. Thank you very much for your visit.

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlerle İngilizce öğrenmede, konuşma ve telaffuz pratiği yapmada kullanabileceğiniz benim de kullandığım harika bir siteyi paylaşmak istiyorum. Sitenin en büyük özelliği sesinizi kaydederek orijinal video ile karşılaştırıp size geri bildirim sağlaması. Yani telaffuzunuz ne kadar doğru hangi kelimeleri yanlış telaffuz ediyorsunuz hepsini görebiliyorsunuz.  Site ile ilgili açıklama aşağıda bulunmaktadır ücretsiz üyelikle kullanabileceğiniz site, aylık 15 dolar karşılığında size sınırsız konuşma ve dinleme alıştırmaları ve birebir canlı özel ders gibi ek seçenekler de sunuyor. 10 dakikalı canlı dersi randevu alarak deneme şansınız da var. Umarım siz de faydalı bulursunuz. Ziyaretiniz için teşekkür ederim.

What is EnglishCentral?

EnglishCentral is the most effective and fun way to learn and improve your English.  Learning on EnglishCentral combines fun authentic videos with a sophisticated personalized coaching system that will guide you in improving your vocabulary and pronunciation.  Users who follow our program gain 100 TOEIC points of fluency in 10 weeks

The experience is based on authentic videos. You will watch the video highlighting words you don’t know, practice those words in context, repeat what you hear, and finally reinforce your knowledge by taking quizzes on the words.

wlsq

EnglishCentral nedir?

EnglishCentral İngilizce dil eğitiminde eğlenceli ve etkin yeni bir yöntem sunmaktadır: “Kişiselleştirilmiş Dil Eğitimi”.

Bu isimlendirmedeki Kişiselleştirilmiş ifadesi EnglishCentral’ın izlediğiniz, öğrendiğiniz, veya konuştuğunuz her kelimede sağlamış olduğunuz ilerlemeyi takip ettiği ve konuştuğunuz cümleler, kelimeler ve seslere dayalı olarak size telaffuz geri bildirimleri yaptığı anlamına gelmektedir.

Bu eğitim sürecinde sahip olduğunuz İngilizce Dil seviyesine göre üzerinde çalışacağınız ve ilgilendiğiniz konu başlıklarını siz seçersiniz.

EnglishCentral deneyimi esas itibariyle 3 temel faaliyet etrafında örgütlenmektedir:

englishcentral

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s