Online Çeviri | Online Translation

globe_flagstranslate

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlerle son günlerde kullanmakta olduğum ve çok beğendiğim bir online çeviri sitesini paylaşacağım. Bir kaç gündür işim gereği Almanca yazışmalar yapıyorum. Normalde online çeviri araçlarını çok kullanmıyorum ama İngilizce’den Almanca’ya çeviri yaparken yeni bir site keşfettim.

Siteyi diğerlerinden ayıran temel özellik kendi çeviri sistemine sahip olmadan size Prompt, Babylon, Google ve Microsoft gibi diğer çeviri araçlarının sonuçlarını sunması. Compare tuşuna tıklayarak hepsini bir arada görebilirsiniz. İkinci farkı ise back-translation yani geri çeviri özelliği, çevirdiğiniz metni tekrar birinci dile çevirerek kontrol yapıyor. Türkçe-İngilizce çeviri de yapabiliyor ancak denediğim kadarıyla pek başarılı değil. Aşağıda saydığım özelliklerin fotoğraflarını görebilirsiniz. Buraya tıklayarak kendiniz deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim!

Link: http://imtranslator.net/translation/

Dear Friends,

Today I would like to share a translation website that I am using recently and find it very useful. I came across with this tool when I was searching a reliable website for translating business e-mails.

The website provides you the translations from the other translation tools such as Prompt, Babylon, Google and Microsoft. Also it has a back-traslation feature which allows you the check the translation’s accuracy. You may see the photos of the tools below, and try it by clicking here. Have a good day!

Direct Link: http://imtranslator.net/translation/

translation1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s