YDS/YÖKDİL/LYS-5 İçin Kelime Çalışma Yöntem ve Kaynakları

Kıymetli takipçilerim,

Uzun zamandır maalesef bloğumla ilgilenme fırsatım olmamıştı,  tekrar merhaba! Pek çoğunuzun bildiği gibi Mart 2017’de yüksek lisans başvurlarında ve doçentlik için kullanılabilecek YDS’ye benzer YÖKDİL isminde bir sınavı yapılacak. Ben de önümüzdeki ay yapılacak bu sınava kendimi denemek için gireceğim. Bu yazımda YDS ve benzeri sınavların olmazsa olmazı olan kelime öğrenme konusunda hem kendim çalışırken kullandığım hem de sınavlara hazırlanmasına yardımcı olduğum öğrencilerime önerdiğim yöntem ve kaynakları sizlerle paylaşacağım.

YDS ve buna benzer sınavlarda kelime bilgisi yaklaşık 10 tane sadece Kelime & Preposition odaklı soru bulunmaktadır. Ayrıca bağlaç, cloze test, cümle tamamlama, eş anlamlı cümle, anlatımı bozan cümle , paragraf ve diyalog bölümlerindeki sorularda kelime bilgisi gerektirmektedir. Kısaca kelime YDS’nin her bölümü için son derece önemlidir. Peki hocam önemli olduğunu zaten biliyoruz, sen nasıl öğreniriz onu söyle diyenlere birkaç tavsiye; 🙂

  1. Kelime öğrenmede en iyi yol kelimeleri metin içinde görerek öğrenmektir. Bu yöntemi uygulamak için özellikle okuma yeteneğini geliştirmek üzere hazırlanmış kitapları kullanabilirsiniz. Kaynak olarak İngilizce alanındaki Türkiye’deki kült kitaplardan olan Reader at Work  (tasarımından dolayı pek beğenmesemde yararlı bir kaynak)  ya da buna benzer kitapları kullanabilirsiniz. Akın Yayınları’nın Reading Words kitabı ve İrem Yayınları’nın PassageWork YDS kitapları da bu yöntemle kelime çalışabiliceğiniz kaliteli kitaplar. Bu yöntemle öğrenilen kelimelerin daha kalıcı olduğunu düşünüyorum ancak çalışmanın daha fazla zaman gerektirmesi de bir dezavantaj.
  2. İkinci yol ise bir kelime defteri tutmak ve bu kelimeleri her gün düzenli olarak çalışmaktır. Kelime defteri  benim de en kalıcı bulduğum ve TOEFL- GRE gibi sınavlara hazırlanırken kullandığım yöntemlerden bir tanesidir. Bunu yaparken kullandığınız kaynaklarda karşınıza çıkan kelimeleri anlamları ve bir örnek cümle ile defter yazarak öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bir kelimenin anlamına sözlükten baktığınız halde daha sonra hatırlayamadığınız muhakkak olmuştur. Düzenli olarak tuttuğunuz notları kontrol ederek kelimelerin aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Kelimeleri defter yerine post-it denilen yapışkanlı renkli kağıtlara yazarak öğrenene kadar çalışma masanıza ve çevrenize de yapıştırabilirsiniz. Ne demişler söz uçar yazı kalır!
  3. Bir diğer yöntem ise kelimelerin anlamlarına, örnek cümlelerine bakarak aynı zamanda eş ve zıt anlamlılarına çalışmaktır. Bunu yaparken bir kelime defteri kullanabileceğiniz gibi, günümüzde yaygın olarak kullanılan mobil uygulamalar ya da bu şekilde çalışma yapmak için hazırlanmış kitapları kullanabilirsiniz. Beğenerek aldığım ve kullandığım bu yöntem kullanılarak hazırlanmış bir kitap olan  Suat Gürcan ve Rıdvan Gürbüz hocanın İrem Yayınları, 60 Günde YDS Kelimeleri kitabını herkese tavsiye ediyorum. Bu kitapla YDS ve benzeri sınavlarda sıklıklı karşılaşılan yaklaşık 1000 kadar kelimeyi günde 20 tanesini çalışarak öğrenebilirsiniz. Kitapta ilk olarak 20 kelime anlamları, örnek cümleleri ve bu cümlelerin çevirisi, eş ve zıt anlamlı kelimeler ile verilmiş. Sonra 20 tane eş anlamlı kelime eşleştirme, 20 tane zıt anlamlı eşleştirme, 5 tane eş anlam- Türkçe anlam- zıt anlam eşleştirme, 5 tane çoktan seçmeli ve son olarak 3 tane çoktan seçmeli eş anlamlı kelime bulma alıştırma ve sorularıyla verilen kelimeler pekiştirilmeye çalışılıyor. Kitabın sonunda son sınavlarda çıkan önemli kelimelerden oluşan bir liste verilmesi ve kelimeleri çalışabileceğiniz, alıştırma yapabileceğiniz bir mobil uygulamasının olması da çok güzel.
  4. Bahsedeceğim son yöntem ise aslında çok faydalı bulmadığım ve çok tavsiye etmediğim ancak kısa zamanda çok sayıda kelimenin, kullanımı olmasada en azından anlamının öğrenilebileceği liste yöntemi. İnternette ve piyasada pek çok örneğini bulabileceğiniz YDS 100, 1000, 10000 kelime listesi gibi listeleri ezberlemeye çalışabilirsiniz. Bunu yaparken listelerin çıktısını alıp fosforlu kalemle bilmediklerinizin üstünü çizip öğrenene kadar listeyi baştan sona tarayabilirsiniz. Dediğim gibi bu yöntemi fazla öneriyorum ancak bir arkadaşımda gördüğüm, Akın Yayınları’nın poster şeklinde hazırladığı sıfatlar, fiiller, pharasal verbs gibi listeleri ya da bu şekilde hazırlanmış başka materyaller varsa odanıza asıp her gün bakarsanız faydasını görebilirsiniz.

Önemli not: Bu yazı reklam amaçlı değildir, bahsettiğim kitapların hepsini kendi paramla aldım 🙂 . Sadece faydalı bulduklarımı siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim.

YDS alanında istemediğiniz kadar kaynak var, siz kendinize uygun ve sizi çalışmaya motive eden kaynakları seçin. Düzenli çalışmayla yapılamayacak hiçbir şey yok. Bir hatam, kusurum olduysa affola. Sınavlarınızda başarılar, hayatınızda sağlık ve mutluluklar dilerim.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s